top of page

1. Jakie przepisy regulują zawód Dyspozytora Lotniczego?
GƂównym dokumentem opisującym zasady uzyskania licencji FDL jest Ustawa Prawo Lotnicze z dn. 3 lipca 2002 roku (szczegóƂowe informacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Transportu z 2 wrzeƛnia 2013 w sprawie licencjonowania personelu lotniczego). Osoba uzyskująca licencję Dyspozytora Lotniczego zostaje wpisana do rejestru personelu lotniczego prowadzonego przez Prezesa ULC. Podstawą programową dla krajowych wymogów prawnych jest dokument ICAO 7192 D-3.

2. Kto moĆŒe przeprowadzić szkolenie?
Szkolenia FDL mogą być prowadzone przez certyfikowane Oƛrodki CTO (Certified Training Organization). Uzyskanie takowego certyfikatu  warunkowane jest speƂnieniem okreƛlonych wymagaƄ. Proces certyfikacyjny przebiega w oparciu o Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 marca 2013r. w sprawie certyfikacji dziaƂalnoƛci w lotnictwie cywilnym (Dz.U. z 2013r, poz. 421). Po uzyskaniu certyfikatu oƛrodek jest pod staƂym nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

3. Jakie doƛwiadczenie w prowadzeniu szkoleƄ FDL ma FDS OPS?
FDS OPS jest niekwestionowanym liderem w zakresie szkolenia dyspozytorów lotniczych w Polsce. Od początku dziaƂalnoƛci tj. od 2006 roku przeszkoliliƛmy ponad 250 osób, które w większoƛci z sukcesami realizują się w zawodzie dyspozytora w Polsce i na ƛwiecie. Wiemy, ĆŒe podstawą sukcesu tej dziaƂalnoƛci jest jakoƛć, którą zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Pozytywne w 95% opinie kursantów utwierdzają nas w przekonaniu, iĆŒ nasz standard szkolenia zdecydowanie wychodzi na przeciw PaƄstwa oczekiwaniom.
NaleĆŒy podkreƛlić, ĆŒe trudne egzaminy Urzędu Lotnictwa zaliczają osoby, dla których kurs w FDS OPS jest pierwszym kontaktem ze ƛwiatem lotniczym.
Nasza kadra to ludzie z duĆŒym doƛwiadczeniem dydaktycznym i wiedzą lotniczą.

4. Jak dƂugo trwa szkolenie i jakie przedmioty obejmuje?
Szkolenie do licencji FDL odbywa się dwuetapowo. Pierwszy etap obejmuje  285 godzin częƛci teoretycznej. Warunkiem zaliczenia tej częƛci szkolenia jest osiągnięcie przez uczestnika pozytywnej oceny z ustnych i pisemnych (testowych) sprawdzianów oraz frekwencja wynosząca minimum 75%. Kolejnym etapem jest częƛć praktyczna, która obejmuje 40 godzin. Zajęcia odbywają się w 6-osobowych grupach pod okiem doƛwiadczonych dyspozytorów. Warunkiem zaliczenia tej częƛci jest uzyskanie pozytywnej oceny praktycznego egzaminu wewnętrznego.
CaƂoƛć szkolenia trwa okoƂo 18 tygodni. Częƛć teoretyczna realizowana jest w systemie weekendowym (wykƂady piątek po poƂudniu, sobota, niedziela). Zajęcia praktyczne odbywają się w terminach zgodnych z preferencją poszczególnych grup (kursanci dobierają się w grupy podczas częƛci teoretycznej). Maksymalna liczba uczestników szkolenia wynosi 40 osób.

Przedmioty częƛci teoretycznej:

1) Prawo lotnicze
2) Ogólna wiedza o statku powietrznym
3) Osiągi i planowanie lotu: masa i wywaĆŒenie, wpƂyw masy i wywaĆŒenia na osiągi i wƂaƛciwoƛci statku powietrznego
4) CzƂowiek - moĆŒliwoƛci i ograniczenia
5) Meteorologia
6) Nawigacja
7) Procedury operacyjne
8) Zasady lotu
9) Ɓącznoƛć

5. Czy potrzebne są badania lotniczo-lekarskie?
CzƂonkowie personelu lotniczego orzekani są na podstawie zaƂącznika 1 ICAO. W przypadku dyspozytora lotniczego wymagane jest posiadanie waĆŒnego orzeczenia lotniczo-lekarskiego na ƛwiadectwo kwalifikacji, stwierdzającego speƂnianie wymagaƄ zdrowotnych regulowanych przepisami krajowymi. Nie ulegƂy zmianie dotychczasowe wymagania zdrowotne. Wprowadzono jedynie  nowe nazewnictwo zastępując "klasę 3" wymaganiami zdrowotnymi na ƛwiadectwo kwalifikacji z powodu przypisania klasy 3 wyƂącznie do personelu sƂuĆŒb ruchu lotniczego.

6. Czy do otrzymania licencji wymagane jest kierunkowe wyksztaƂcenie?
Nie jest wymagane, kandydat musi posiadać wyksztaƂcenie minimum ƛrednie.

7. Jak wygląda proces egzaminacyjny?
Aby w peƂni przejƛć proces egzaminacyjny naleĆŒy w pierwszej kolejnoƛci zdać 9 egzaminów teoretycznych w ULC (w przypadku FDL jest to sesja papierowa). Od kandydata na dyspozytora wymaga się zaliczenia wszystkich egzaminów w trzech sesjach w przeciągu jednego roku. Wynik pozytywny poszczególnych egzaminów warunkuje uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi.
Kolejnym krokiem jest odbycie w przeciągu 6 miesięcy 90 dyĆŒurów wymaganych do uzyskania licencji, podczas których kandydat wykonuje zadania pod okiem licencjonowanych dyspozytorów. Dodatkowo naleĆŒy zdać egzamin do uzyskania ƛwiadectwa operatora radiotelefonisty stacji lotniskowej naziemnej, organizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w siedzibie ULC. Zakres szkolenia FDL obejmuje równieĆŒ przygotowanie do wspomnianego testu oraz poƛwiadczenie go odpowiednim certyfikatem. Po ukoƄczeniu praktyk wystawiane jest zaƛwiadczenie, które razem z resztą niezbędnych dokumentów oraz wnioskiem o egzamin praktyczny skƂada się do siedziby ULC.
Ostatnim etapem na drodze uzyskania licencji jest zaliczenie egzaminu praktycznego. Zdaje się go w wyznaczonym przez egzaminatora indywidualnym dla kandydata terminie. NaleĆŒy jednak pamiętać o waĆŒnoƛci egzaminów teoretycznych przy zapisywaniu się na częƛć praktyczną (12 m-cy od daty zaliczenia ostatniego).

8. Jakie jest wymagane doƛwiadczenie do uzyskania licencji?
Oprócz skoƄczonego kursu naleĆŒy przedstawić w Urzędzie Lotnictwa zaƛwiadczenie o odbyciu 90 dyĆŒurów w centrum operacyjnym.

9. Czy do zdobycia licencji wymagany jest certyfikat z języka angielskiego ICAO LEVEL 4?
Na chwilę obecną dyspozytor lotniczy nie ma obowiązku zaliczenia egzaminu z języka angielskiego zgodnie z zaƂącznikiem 1 ICAO jednakĆŒe podczas egzaminu praktycznego na licencję powinien wykazać, ĆŒe zna język angielski w stopniu komunikatywnym, tj. umoĆŒliwiającym mówienie w zakresie niezbędnym do wykonywania czynnoƛci dyspozytora oraz rozumienie pisanych tekstów dotyczących informacji operacyjnych o statkach powietrznych i szeroko rozumianej dokumentacji lotniczej (w tym map).

10. Czy moĆŒna odbyć szkolenie e-learning?
Nie ma zastosowania. Wymagane jest szkolenie stacjonarne.

11. Jaka jest waĆŒnoƛć licencji Dyspozytora Lotniczego?
WedƂug najnowszych wzorów licencji ULC dokument waĆŒny jest bezterminowo. Często jest to bƂędnie interpretowane, jakoby uprawnienie byƂo waĆŒne bezterminowo. Dyspozytor lotniczy jest zobligowany do odnawiania badaƄ lotniczo-lekarskich zgodnie z rozporządzeniem MTBiGM z dnia 15 marca 2013r., poz. 373 oraz zaliczania egzaminu praktycznego co 5 lat. W przypadku niespeƂnienia któregoƛ z powyĆŒszych wymagaƄ licencja traci waĆŒnoƛć.

12. W jakich godzinach pracuje Dyspozytor?
Godziny pracy są ustalane w zaleĆŒnoƛci od potrzeb i profilu danej firmy, jednak standardowo dyspozytorzy oraz asystenci pracują w systemie dwunastogodzinnym (np. 7-19 lub 19-7). NaleĆŒy pamiętać, ĆŒe jest to system pracy ciągƂej 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu (takĆŒe niedziele i ƛwięta).

13. Jak wygląda ƛcieĆŒka kariery i  rozwoju?
Większoƛć osób planujących rozpoczęcie kariery w lotnictwie zaczyna swoje "lotnicze ĆŒycie" wƂaƛnie od kursu do licencji dyspozytora lotniczego. Wydaje nam się, ĆŒe jest to wybór trafny. Obecnie prowadzone przez FDS OPS kursy, co podkreƛlają kursanci, dają zarówno duĆŒÄ… ogólną wiedzę lotniczą jak i kierunkową. Uczestnik kursu moĆŒe zdecydować, czy chce kontynuować naukę w celu uzyskania licencji FDL, czy teĆŒ potraktować to szkolenie jako wstęp do zdobycia zawodu pilota lub kontrolera ruchu lotniczego. Zdobycie wyĆŒej wymienionych uprawnieƄ wiÄ…ĆŒe się z wieloma wyrzeczeniami oraz zainwestowaniem duĆŒych ƛrodków finansowych. Licencję dyspozytora uzyskamy zdecydowanie najszybciej, a wiedza zdobyta podczas procesu szkolenia pozwoli wybrać wƂaƛciwą dla siebie ƛcieĆŒkę kariery w lotnictwie.

fds_ops_2.png

© 2019 FDS OPS SP Z O.O.

  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page